czwartek, 19 lutego 2015

Ogończyk dębowiec

(Favonius quercus) - kolejny z polskich ogończyków. Jaja zimują na pędach dębów, zwykle u nasady pąka. Gąsieniczki po wykluciu wgryzają się do jego wnętrza, żerując na zalążkach liści...

Favonius quercus6 komentarzy:

 1. Jajeczko motyla, maleńki zalążek życia - a samo w sobie jest piękne.
  Czy wiesz dlaczego powierzchnia jajeczek motyli jest tak ukształtowana? Nierówna, bruzdkowana, a jednak stanowi symetryczny układ.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzecz niezwykła i ciekawa, ale znalezienie odpowiedzi na to pytanie może być trudne. W posiadanej przeze mnie literaturze nie znalazłem nic na ten temat. W atlasie Sielezniewa i Dziekańskiej - zajmujących się zawodowo motylami, czytamy, że nie wiadomo, dlaczego chorion jest tak właśnie ukształtowany.

   Na pewno taka 'kolczasta' powierzchnia chroni w jakimś stopniu jajo przed uciskiem, częściowo tłumi uderzenia. Być może stanowi jakąś barierę dla drapieżników, parazytoidów, choćby niewielką.

   Usuń
  2. Jajeczko jest maleńkie, a jednak nieodparcie nasuwa mi się skojarzenie z jakąś przemyślną konstrukcją architektoniczną, kopułą, która w żadnym razie nie może się zapaść. Tylko dlaczego miałaby się zapaść?
   A w ogóle, czy jajeczko motyla powiększa się w międzyczasie, czy jest jakie jest, a potem "brzdęk" i wykluwa się gąsienica? Bo jeśli się np. powiększa, albo zmienia kształt, to mogłoby się zapaść, więc po to ta cała konstrukcja :-)

   Usuń
  3. nie, jaja nie powiększają się podczas rozwoju zarodka, podobnie jak jajo kurze nie zmienia rozmiarów ; gąsienica wewnątrz jaja rozwija się osiągając nawet długość ciała ponad dwukrotnie większą niż średnica chorionu, jest przy tym zwinięta w ciasny kłębek. twarda osłonka zawiera składniki odżywcze, często zatem jest zjadana przez małą gąsienice zaraz po wykluciu.

   Usuń
  4. OK, zatem jajeczko musi przetrwać zimę, chronić rozwijającą się gąsienicę, wytrzymać jej napór na ścianki (od wewnątrz) oraz zapewnić bezpieczne wyklucie się. Którędy? Poprzez to zagłębienie na szczycie (wydaje się jakby cieńsze)?

   Usuń
  5. najczęściej gąsienica wygryza otwór właśnie w okolicy tego zaglębienia, w którym znajduje się mały otworek zwany mikropyle. Mikropyle umożliwia wymianę gazową, a w przeszłości umożliwiło wniknięcie plemnika do wnętrza jaja.

   tutaj filmik znaleziony na yt:
   https://www.youtube.com/watch?v=GeLzhSaJ7vw

   Usuń