niedziela, 10 marca 2013

Dziś postanowiłem zaserwować zdjęcia na wzór tych Piotra Stańczaka znanych z jego bloga Obrazy z natury 
Znaleźć tam można wspaniałe fotografie śluzowców, porostów i grzybów. Większości z okazów tam przedstawionych zapewne nigdy nie widzieliśmy podczas wycieczek po lesie, warto zatem przejrzeć wszystkie zdjęcia i uświadomić sobie, jak niezwykłe organizmy żyją w runie.

Moje kadry oczywiście nie dorównują tym wyżej wymienionym, niemniej bardzo zainteresował mnie temat śluzowców i grzybów. Wczoraj w mglistym lesie bawiłem się trochę błyskaniem przy pomocy mojego dyfuzora...
Efekty poniżej, mam nadzieję, że ktoś pomoże potwierdzić/oznaczyć gatunki:

[?] Hemitrichia sp.


pięknoróg (Calocera sp.)

chrobotek (Cladonia sp.)

2 komentarze:

  1. Dopiero z bliska widać bogactwo tego małego światka, z wysokości swojego wzrostu mało zauważa się takich cudeniek i często przechodzi obojętnie, a to tyle różności; i to wszystko już teraz rośnie? pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Mariusz, dziękuję Ci bardzo za miłe słowa o moim blogu. To miło jak komuś podobają się moje zdjęcia. Fajnie ,że wchodzisz w temat mini grzybów i śluzowców, bo to bardzo ciekawy i urozmaicony świat. Tylko uważaj, bo można wpaść po uszy :). Wszystkie spotykane teraz śluzowce to osobniki zeszłoroczne , które przezimowały, więc ich cechy makro mogą nie być charakterystyczne, ale dobrze oznaczyłeś rodzaj hemitrichia, bo to na pewno hemitrichia clavata albo calyculata . Pięknoróg też opisałbym jako sp, bo to jeszcze młody, choć wygląda na młodego szydłowatego. Chrobotek ma charakterystycznie postrzępiony brzeg "trąbki" i na 90% to chrobotek strzępiasty, choć dla dokładnego oznaczenia porosciach chciałby jeszcze spojrzeć na pleche , nie tylko na owocnik.
    Świetne zdjecia. Sezon się zaczyna więc życzę równie dobrych ujęć! Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń